Deep democracy. Krachtige besluiten door kampvuurgesprekken

Yanomami-indianen houden kampvuurgesprekken. Zij leven in het Amazoneregenwoud van noordelijk Brazilië en in het zuiden van Venezuela. Yanomami nemen binnen elke gemeenschap besluiten op basis van consensus, vaak na langdurig overleg, waarbij iedereen aan het woord komt. 

Een kampvuurgesprek kan als vergadervorm ingezet worden wanneer een onderwerp veel verschillende perspectieven heeft om alle emoties, meningen en wrijvingen aan de oppervlakte te krijgen om zodoende een weloverwogen besluit te kunnen nemen. Tijdens het kampvuurgesprek krijgt iedereen het woord om zijn of haar waarheid, mening en ideeën te delen zonder dat daar negatieve consequenties uit voortvloeien.

Onuitgesproken kwesties: kleine visjes kunnen uitgroeien tot haaien

De leiding kan daardoor afgewogen besluiten nemen, waarbij ook de wijsheid van de minderheid wordt meegenomen om bijvoorbeeld een innovatie als een gezinsklas in te voeren op een school.

Frederik Smit

https://www.swpbook.com/boeken/21/onderwijs/1592/ouders-en-school-set-van-5
https://www.swpbook.com/boeken/21/onderwijs/1848/de-nieuwe-medezeggenschap-in-het-onderwijs


Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Twitter-afbeelding

Je reageert onder je Twitter account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

Verbinden met %s