In Nederland hebben we hoge verwachtingen van schoolbesturen om de onderwijskwaliteit te verbeteren. Maar of en hoe besturen invloed zouden kunnen uitoefenen op de onderwijskwaliteit, daarover is weinig bekend. Recent onderzoek laat zien dat succesvolle besturen in het vo zich onderscheiden op systematische beleidsvoering, vergroten van interne verbondenheid in de organisatie en heldere professionaliseringskeuzes. Succesvolle besturen hebben veel en goed contact met de gmr, schoolleiders en intern toezicht. Daarnaast zijn deze besturen succesvoller in het stimuleren van het onderwijssucces van leerlingen op hun school/scholen.
In gesprek met:
- Lieneke Ritzema, universitair docent en opleidingscoördinator academische opleiding leraarbasisonderwijs GION onderwijs en onderzoek, Rijksuniversiteit Groningen.
- Barbara Dijkgraaf, interim bestuurder.
- Gerrit de Graaf, voorzitter college van bestuur Scholengroep en Kindcentrum IJsselrijk, 14 scholen met een christelijke identiteit (2.500 leerlingen) in de regio Zwolle.
- Christian van den Brink, bestuurder van stichting AURO, verzorgt openbaar basisonderwijs op negen scholen in de gemeenten Aalsmeer, Uithoorn en De Ronde (1.800 leerlingen).
- René Tromp, voorzitter college van bestuur van de stichting christelijk onderwijs Haaglanden (SCOH) met 37 scholen voor primair en voortgezet onderwijs (10.000 leerlingen) in Den Haag.
- Matthijs Stemmer, trainer en adviseur bij CNV Academie, verzorgt scholing voor medezeggenschapsorganen en werkgevers.
- Freddy Weima, voorzitter van de PO-Raad, de sectorvereniging voor het primair onderwijs. De vereniging behartigt de gemeenschappelijke belangen van bijna alle schoolorganisaties in het basisonderwijs, speciaal basisonderwijs en (voortgezet) speciaal onderwijs.
Coververhaal Succesvolle schoolbesturen bevorderen onderwijskwaliteit, MR magazine, april 2025.
